– Jag ville ha trägolv, plats för badkar, öppen spis. Den här lägenheten kändes som den snällaste och trevligaste av alla de som jag tittade på, säger Elsa Fischer.

Trean på 110 kvm fann hon för sju år sedan och hon föll pladask för dess unika Vasastanscharm, med stora fönster och högt i tak.

Lägenheten är mysig och coolt inredd. På stora vackra byråer trängs små personliga prydnadssaker. Fina snirkliga vaser, gamla fotografier, dockor, ljusstakar - och en inramad fladdermus. Små stilleben står uppställda runt om i lägenheten och de förändras dagligen. En dag står det en samling porslinsfåglar och nästa dag finns en grupp leksaker på samma ställe.

Möblerna är valda med omsorg. Det mesta är inhandlat på auktion och i second hand-affärer. En del saker är till och med hittade på gatan och i grovsoprum. Förkärleken till det äldre och rustika lyser igenom. Elsa mixar gärna teakmöbler från 1950-talet med antika soffor. Inspiration till inredningen finner hon i konst, musik och människor hon träffar.

– Mitt hem är ett ständigt pågående projekt där vissa saker försvinner medan nya läggs till. Ibland känns det helt kaotiskt här. Jag städar och möblerar om stup i kvarten.

I takt med att Elsa förändras som person ändrar hon också i sitt hem. Det finns ingen plan. Elsa kan ibland önska att hon var bättre på att hålla sig till någon särskilt stil, men hon tycker också att det är roligt att vara i en miljö som förändrar sig.

– Det är viktigt för mig att man ska våga vara och ta plats här, inte trippa runt och känna sig obekväm. Allt får lekas med och sittas på. Går något sönder så finns det säkert något skrot som vill ta dess plats.

Under några år hade Elsa lägenheten uthyrd medan hon själv bodde i Barcelona. Många av prylarna är minnen från den tiden och hon berättar entusiastiskt om fantastiska antikmarknader i den katalanska kuststaden.

– Det finns helt otroligt vackra saker där att fynda och så är det billigt. Mycket billigare än här.

Köket är favoritrummet i lägenheten, och trots att det redan är ganska stort kan Elsa önska att det vore ännu större för att få plats med stora middagar. Hon har själv designat köket tillsammans med inredningsarkitekten Viktoria Backsin. Inspirationen är hämtad från den gamla B2-linjen av Bulthaup. Renoveringen tog ett bra tag. En vägg behövde rivas och ena köksväggen är kaklad, platta för platta, med tunn svart fog. Elsa tycker att enbart rostfritt är lite väl kallt så hon ställde in en svart träbyrå från Ikea och lade en överdel i marmor på byrån. Glas och porslin inhandlar hon helst på Stadsmissionen och Myrorna. Kockums tallrikar och kokkärl är andra favoriter. Hon köper gärna blommor på Engelbrekts runt knuten och sätter i vaser. Rosor är en favorit, likaså magnolia.

Det vita och minimalistiska är ingenting för Elsa. Hon tycker att det i Sverige verkar finnas någon konstig lag på att alla hem måste bottna i vitt. Men hon hoppas att det håller på att ske en förändring. Här är vardagsrummet svartmålat. Ett ovanligt färgval, kan tyckas.

– Jag vill inte bo i en utställningsbox. Det vita är tråkigt och kallt, förklarar Elsa.

Väggarna är blanksvarta och reflekterar mycket ljus. Egentligen skulle hon också vilja att all stuckatur var svartmålad och att väggarna var i olika färger eftersom svart är en lätt färg att matcha. Hon tycker att färger gör sig bättre till svart än till vitt.

Kreativiteten ligger i familjen.

– Min pappa har målat sitt köksgolv i alla regnbågens färger och det har blivit jättesnyggt nu när det är lite slitet, säger Elsa.

Inom en snar framtid planerar hon att måla två rum i lägenheten gustavianskt gröna och matcha med antika mattor. Men allra helst skulle hon måla golven svarta.

– Men där går väl gränsen för vad man får göra i Sverige. Då kanske jag inte skulle få lägenheten såld om jag skulle vilja flytta, säger Elsa.