Stefan Nilssons stora tvårummare där han bor med sambon Peter Nygren svävar högt ovanför gatan. Vardagsrummets breda fönster och glasdörren mot terrassen förstärker känslan av att man befinner sig på fågelnivå. Utanför fönstren syns Vasastans hustak och fasader.
– När vi flyttade hit för fem år sedan var vår målsättning att göra en typisk 80-talslägenhet cool. Vi har tagit det bit för bit för att ha råd. Badrummet kom först, nu har vi precis renoverat sovrummet, hantverkaren gjorde det sista sent i går kväll, berättar Stefan.
Sovrummet har fått en behagligt brun-grå färgskala. Skåpslösningen med infällda hyllor är en egen idé. Resultatet är både praktiskt och annorlunda med dörrar längst ner. Tapeten med kartmönster kommer från USA. En blå Svanenstol bryter den enhetliga färgskalan och en uppstoppad kanin vid namn Bengt svarar för ett surrealistiskt inslag.
– Vi ville ha ett sovrum som är så snyggt att man vill stanna där och dricka fördrinken. För att inte tala om sängfösaren. Tapeten var svår att välja, vi var hos tapetleverantören tre gånger innan vi bestämde oss. Först hittade vi en fantastisk tapet som såg ut som ljusblått skjorttyg men den blev för dyr. När man ska köpa tapet ska man ge sig tid, gå till ortens största tapetleverantör och ha en uppfattning om hur mycket pengar man vill lägga ut, säger Stefan.
Golv är viktiga hemma hos Stefan och Peter. Och visst gör golv mycket, de utgör ju själva grunden till inredningen. Stefan har låtit lägga grått linoleum i köket, sovrummet har fått ett smakfullt vinylgolv i brunt och grått, och i badrummet lyser golvet härligt rött.
– Badrummet ingick i vår grundrenovering. Det var standard med ljusblå våtrumstapet och vi gjorde om det till ett modernt badrum som vi gillar att vara i. Vi satte också in ett badkar, det är viktigt att kunna bada och koppla av, det är en trend att ge sig tid att ta hand om sig själv.
Tapeter i stället för målade väggar ger en ombonad känsla. I vardagsrummet är tapeten lila med ett sirligt växtmönster i svart och guld. En bekväm sittgrupp med soffa och två lila fåtöljer och en drinkvagn, design Gunilla Allard, adderar till citykänslan. Här finns mycket att titta på: svarta och vita figuriner i fönstret, en samling prydnadssaker i guld bredvid tv:n, fotokonst på väggarna. Ute på terrassen pickar ett gäng småfåglar i sig goda frön och lockar till sig blickarna.
– Det handlar om att jobba med sitt hem som med en utställning, förklarar Stefan.
– Blanda nya grejer med hemgjorda, billigt och dyrt, konstiga prylar du köpt på semestern, hitta din egen prylblandning och visa upp den.
Paret har bott många år i Vasastan. Kvarteren är vardagligt trevliga. Här finns restauranger med kinesisk, indisk, koreansk och malaysisk mat. Ett stenkast bort ligger Odengatan med sina många butiker och krogar.
– Jag reser mycket i mitt jobb, Milano, Paris New York, jag går på massor av event och träffar formgivare och designers. Jag har med tiden blivit en offentlig person i Designsverige. Det gör att jag gärna är hemma i Vasastan när jag är ledig, säger Stefan Nilsson.
En detalj är extra personlig hemma hos Stefan: Han har tagit bort de tre dörrarna in till vardagsrummet och höjt dörröppningarna ända till taket. Det ger en speciell luftig känsla åt rummen. En dörröppning leder till köket som är inrett i sobert grått med grönskimrande kakel.
– Här inne har vi inrett kostnadseffektivt. Skåpstommarna fick vara kvar men vi bytte luckorna. Golvet är vinyl. De svarta matstolarna är skapade av en designdoldis från USA, David Rowland. Vitrinskåpet kommer från en tandläkarmottagning. Det har vi fyllt med fina designfynd.
Stefan dukar det mörkt grå danska bordet precis så som man kan vänta sig av en trendexpert: sobert och färgstämt.
– Nu för tiden hinner de flesta inte laga mat men drömmer om härliga middagar. Med lite fina porslinstallrikar och glas har man kommit en bit på väg.
Redan nästa dag ska Stefan Nilsson iväg igen. Denna gång till Polen, Danmark, Norge. Och Gnosjö. Han är en resande i design som trivs både med jobbet och hemmalivet.






