Ett gäng brunvita hönor spatserar fritt omkring på den gröna gräsmattan utanför familjen Khouris hus och kacklar trivsamt. Den färggranna tuppen gal högljutt. Julia Khouri plockar upp några av de nyvärpta äggen i en korg.

– Det är så himla mysigt att ha höns, det känns som en lyx att ha färska ägg varje dag. De får gå fritt omkring i trädgården under dagen när vi är hemma, men om natten tar jag in dem i hönsgården. Annars är jag rädd för att något rovdjur ska ta dem, säger Julia.

Julia, hennes man Carlos och barnen har bott i huset utanför Nynäshamn i sex år. Hon är uppvuxen i centrala Stockholm och hade ingen som helst anknytning till Nynäshamn när de flyttade dit. Men längtan efter ett eget hus och trädgård var stor och när paret började kika runt och såg det röda sekelskifteshuset var det kärlek vid första ögonkastet. Att huset var i stort behov av renovering var ingenting som avskräckte dem.

– Vi såg potentialen direkt och visste hur fint det kunde bli. Såhär i efterhand kan man fråga sig om det är smart att köpa ett renoveringsobjekt när man är så pass ung. Samtidigt var det bra eftersom vi var lite naiva och vågade köra på utan att tänka efter allt för mycket, säger Julia.

Föräldrar och vänner ställde sig något frågande till parets beslut att köpa ett slitet hus och bosätta sig ute på landet. Men Julia och Carlos var fast bestämda. Huset användes ursprungligen som sommarstuga och var dåligt isolerat. Väggarna hade vävda tapeter i alla rum, golven var slitna och det fanns knappt något kök. Originaldetaljer såsom takbjälkar hade tagits bort och kakelugnarna hade rivits.

– Huset var lite av ett ruckel. Vi har lagt ned all vår lediga tid på renovering. Carlos har förvånat mig, eftersom han inte hade någon kunskap alls om renoveringsarbete. Jag hade ingen aning om att han var så händig, säger Julia.

Numera ser det faluröda huset ut som taget ur en Astrid Lindgrensaga. I den prunkande trädgården finns fruktträd, breda rabatter och grönsaksodlingar. En gammal lada står på tomten – härifrån driver Julia sin egen gårdsbutik, där hon säljer inredningsprylar, både nya och gamla.

– Det passar mig perfekt att arbeta hemifrån. Jag är utbildad lärare, men har sadlat om och inredning är min stora hobby, säger Julia.

Intresset för inredning syns tydligt inuti huset. Här råder en lantligt ljus stil med inslag av pastellfärger. Paret har tagit fram takbjälkarna på både över- och undervåningen, vilket ger en rustik känsla. De breda golvtiljorna är såpade eller målade i vit blank färg.

– Jag har alltid haft en förkärlek för ljusa kulörer och vita nyanser. Jag tycker att det enkla passar i ett gammalt hus. Vi har försökt plocka fram originaldetaljerna och inrett med mycket gamla prylar och möbler, säger Julia.

Köket är husets mittpunkt – här umgås familjen och lagar mat och bakar tillsammans. Från början var köket väldigt nedgånget, paret valde att renovera från grunden och satsa på att få fram gamla detaljer. Resultatet blev ett rymligt och rustikt lantkök. I ena hörnet finns en fungerande vedspis som används flitigt. Här och var syns bruksföremål i retrostil.

– Jag är tokig i gamla bruksföremål, som till exempel burkar och matlagningsprylar. De är snygga och dessutom håller de, säger Julia.

Julias inredningsfilosofi är att saker och ting ska hålla länge. Rustikt och hållbart är ledorden. Hon försöker att bara köpa saker som hon behöver. Mycket av prylarna och möblerna är köpta på blocket, auktioner eller loppmarknader.

– Jag har inte alltid varit förtjust i loppmarknader, men nu slår mitt hjärta ett extra slag när jag närmar mig en. Jag får liksom en kick.

Familjen lägger fortfarande ner mycket tid på hemmet. Ett av de framtida projekten är en utbyggnad av huset, så att Julia får ett ordentligt arbetsrum. Trädgården är ett ständigt pågående arbete eftersom Julia tycker mycket om blommor och att odla.

– Just nu känns det som om vi kommer att bo här hela livet. Det här är mitt drömboende på många sätt. Jag älskar att huset ligger nära havet. På somrarna går hela familjen och badar nästan varje dag, det är verkligen livskvalitet för mig, säger Julia och ler.