På ytterdörren till familjen Bergstrands lägenhet sitter en färgglad dörrskylt som välkomnar gäster. Dörren står ofta på glänt och det råder liv och rörelse. Vad annat kan man vänta sig av en familj med fyra barn och två vuxna. Familjen består av Åsa Bergstrand, hennes sambo Rickard och barnen Filip, Tilde, Rasmus och Leon.
– Eftersom vi bor ganska litet så har vi blivit experter på smarta lösningar. Vi utnyttjar varje yta och försöker möblera så att det inte ska kännas trångt, säger Åsa.
Och lägenheten upplevs inte alls liten och trång, utan snarare ombonad och hemtrevlig. Hallens väggar är prickiga och bilder på barnen hänger i en brokig samling ramar.
Åsa är ett pysselproffs och här och där i lägenheten syns spår av det, som egentillverkade kylskåpsmagneter och tavlor.
I sovrummet har hon en egen pysselhörna som även fungerar som arbetsplats. Här kan hon leva ut sin kreativitet. På en bänkskiva ligger travar av vackra papper, vid sidan om står stora glasburkar fyllda med pennor i olika kulörer.
– Jag älskar att pyssla och har hur många idéer som helst. Framför allt tycker jag om scrapbooking, det vill säga att dekorera fotoalbum med färg, klistermärken och annat pynt, säger hon.
Åsa och sambon Rickard tycker att det är viktigt att familjen tillbringar så mycket tid som möjligt tillsammans. Därför har de valt bort att ha en tv hemma. I stället för tv-tittande och datorspel lägger de pärlplattor, målar och syr.
– För mig är det viktigt att vara kreativ tillsammans med mina barn. Vi har roligt tillsammans när vi pysslar, säger Åsa.
Det gäller att vara flexibel när man bor många på en liten yta. Familjen har valt att inreda lägenheten så att möbler enkelt och snabbt kan flyttas. Om barnen har kompisar hemma kan soffbord och soffor flyttas så att lekytan blir större.
– Dessutom måste man vara ganska ordningsam och det försöker vi lära barnen, säger Åsa.
Åsa och Richard har hittat många bra lösningar för att ge lägenheten en rymlig känsla. I ett av barnens rum har de platsbyggt sängar och skrivbord för att använda rummets yta maximalt. De har även valt att möblera med relativt små möbler. På så sätt blir lägenheten luftig. I köket har de tagit till knepet att hänga upp en stor spegel på väggen som får rummet att se större ut.
– Rickard är snickare vilket såklart är väldigt praktiskt när man ska bygga om. Han har byggt flera av våra möbler, säger hon.
Huset som familjen bor i är ursprungligen ett barnrikehus. Det vill säga en fastighet som staten byggde på 30-talet för sämre bemedlade familjer. Kravet för att flytta in var att man hade minst fyra barn. Numera har inte huset den funktionen utan är ett vanligt hyreshus.
– Det är lite roligt att bo i ett hus som har
en fin historia. Och det är kul att vi, som också är en stor familj, bor här nu, säger Åsa.
I köket står ett runt bord med en rödprickig duk och på fönsterkarmen prunkar ljusrosa pelargoner.
På ena väggen har Åsa och Rickard satt upp en tapet med ett mönster av slingrande magnoliakvistar. Färgglada och mönstrade tapeter är ett ständigt återkommande inslag i lägenheten. I vardagsrummet finns en fondvägg i blommig 70-tals stil.
– Jag tycker mycket om färg och mönster. Tröttnar man är det bara att tapetsera om. Man måste våga överraska och vara spontan, säger Åsa.
Inredningen i lägenheten består mestadels av äldre grejor som Åsa köpt för en billig peng. Knappt några möbler är nyinköpta. Hon har en unik förmåga att hitta saker i soprum och liknande.
– Det är helt otroligt vilka fina grejer som folk bara slänger. Jag tycker inte om slit-och-släng-kulturen som råder i samhället. Det är viktigt att man tänker efter innan man konsumerar, säger hon.
Under framför allt sommarhalvåret tillbringar familjen helger och semester i ett litet torp som de hyr strax utanför Stockholm. De är i full färd med att fylla torpet med möbler som de hittat i just bortskänkes-annonser.
– Det är en sådan otrolig lyx för oss att ha möjlighet att åka ut på landet. Torpet är pyttelitet men det är underbart att ha en liten trädgård, säger Åsa.
Naturligt nog finns det många leksaker i lägenheten. Många av dem är ärvda, fyndade på loppis eller hittade. Åsa har alltid haft en förkärlek för gamla leksaker.
– Vi har nog ett ganska barnsligt hem. Vi omger oss bara med sådant som vi tycker om och blir glada av. Har vi ingen användning för sakerna längre så skänker vi dem till någon som bättre behöver dem, säger Åsa.
Tipsa andra
Åsa Bergstrand.
Fakta
Namn: Åsa Bergstrand.
Ålder: 32 år.
Familj: Sambon Rickard Sundberg och barnen Filip, Tilde, Rasmus och Leon.
Bor: Östermalm.
Yrke: Just nu mammaledig. Arbetar som frilansande fotograf, dekoratör och håller kurser i scrapbooking.
Intressen: Laga mat, baka och pyssla.
Åsas tips för ett trivsamt hem:
1. Se möjligheterna i saker och förvandla tråkiga möbler med lite fantasi.
2. Byt grejor med varandra. Man behöver inte alltid köpa nya prylar, ofta vill någon bli av med det som just du behöver.
3. Utgå från en vit bas när du inreder och komplettera med färg och form som du tycker om.
4. Var inte rädd för att fråga experter om hjälp.
5. Våga överraska. Använd givna prylar i ett oväntat sammanhang.


Stockholm 6º