I höst är det få prylar till hemmet som är iögonfallande. Att köpa superdyr design bara för att visa upp känns helt fel. I stället klär vi om den ärvda fåtöljen, fyndar på Blocket och det vi köper nytt är sådant som vi verkligen behöver och har användning för. Färgerna är lugna, snälla och nästan lite dova. Att blanda nytillverkat och second hand ligger helt rätt i tiden och det är inte alltid man kan se vad som är vad. På Formex, mässan för branschfolk, där de senaste inredningsaccessoarerna visas upp syntes en salig blandning av just gammalt och nytt, nya mönster på tidlösa former, nya former med traditionella material och så vidare.

– Att vi blandar gammalt och nytt och återanvänder produkter är oundvikligt. Det grundar sig i en längtan efter substans och personlighet i tillvaron. Det är den lilla konsumentens sätt att via sina vardagsval faktiskt kraftigt markera att det är hög tid att ta hand om vår jord, säger trendanalytikern och designern Paula Malm.

Och det personliga är något som formgivaren Lisa Bengtsson tagit fasta på. Mannen på hennes tyg Sir Harald, var Lisas mammas morfar.

– Mönstret är en tolkning av hans liv. Jag har även inspirerats av saker jag hittat på loppmarknad eller karaktärer jag träffat. Tyget passar också till att klä om möbler med, säger Lisa Bengtsson.

Flera formgivare har, i stället för att återuppfinna hjulet, letat bland mönster och material. Malin Ehlin, alias Mrs Murphy, har till exempel tagit mönstren från dräktvantar från Dalarna och appli­cerat på kökshand­dukar, skärbrädor och brickor.

– Jag hittade denna fantastiska mönsterskatt. Som ung tyckte jag att mönstret var töntigt men nu har jag upptäckt hur tacksamt det var att jobba med och hur väl det passar på andra produkter än bara vantar, säger Malin Ehlin.

Gustav Lekholm har återanvänt en produktionsmetod som är vanlig inom livsmedelsindustrin och skapat en lampa som består av 30 identiska delar som hålls ihop av gummiband – enkelt och smart. På likande sätt har sidenscarves förvandlats till väskor och gamla spillprodukter från trikåindustrin blivit virkade pallar och mattor hos Frosta, som också har virka-själv-paket.

Samma linje har Gustavsberg som sedan ett par år nyproducerar Stig Lindbergs porslin, på efterfrågan av kunderna. Nytt för i år är Prunus som fanns i sortimentet 1962 och 1974. För att det inte ska bli någon förvirring om vad som är gammalt eller nytillverkat trycker de nu produktionsår under allt porslin. Eftersom ekologi och närproduktion slagit igenom på allvar även bland inredningsprylar kan den anrika porslinsfabriken skryta med att allt tillverkas i svenska Gustavsberg.

– I och med att vi aktivt väljer mer närproducerat blir impor­terade varor inte lika aktuella. Det kan räcka med en detalj från Orienten, inte ett helt rum som är orientalinspirerat, förklarar Paula Malm.